VBM Consulting
 
VBM Consulting » REFLEKSJE

Refleksje

Świat ponownie zainteresował się Kosztem Kapitału Własnego

09-11-2008

Kiedyś w świecie inwestycji bez opamiętania wydawano gotówkę bez zbędnego oglądania się na szansę uzyskania odpowiedniej stopy zwrotu. No moĹźe nie do końca jest to prawdziwe zdanie, bo inwestując w akcje spodziewano się wzrostu ich ceny, a więc uzyskania konkretnego dochodu. RóĹźnica znaczeniowa jest delikatna: to nie spółka miała wygenerować większe strumienie pieniężne – ale cena akcji miała wzrosnąć.

W pewnym momencie nastąpiła więc alienacja ceny akcji od spółki, która dany dochód miała wypracować. A przecieĹź zdroworozsądkowo powinno być tak, Ĺźe spółka pozyskując z rynku Kapitał (nowa emisja) powinna go zainwestować w swój portfel projektów i w ten sposób wygenerować dodatkową gotówkę, która da inwestorom wyĹźszy zwrot z inwestycji niĹź uzyskali by oni sami (bez pomocy zarządu spółki) inwestując gdzieś indziej, w spółki o porównywalnym ryzyku, ale co najmniej tyle ile zarobiliby na np. obligacjach skarbowych.

Aby ocenić pomysły zarządu spółki, która występuje o nowy kapitał racjonalny inwestor sprawdza i zestawia dwa parametry: oczekiwaną dynamikę wzrostu generowanej gotówki oraz poziom ryzyka, Ĺźe te strumienie gotówki się wydarzą (stopa dyskontowa). Strumienie gotówki zostawmy na razie poza dyskusją, chociaĹź nagminne jest jej mylenie z zyskiem netto, zapominając o amortyzacji (in plus) oraz wydatkach inwestycyjnych np. na kapitał pracujący ( in minus).

Ciekawszy jest temat stopy kapitału odzwierciedlającego poziom ryzyka. Zbyt często cieszymy się widząc np. wysoką, prognozowaną dynamikę dochodów (powiedzmy 30%), co w zestawieniu ze średnią stosowaną stopą dyskontową na poziomie kilkunastu procent skłania do zakupu danej akcji z premią do wielkości inwestycji początkowej. Ale to przecieĹź nie wszystko jedno, czy dany projekt inwestycyjny to np. rozbudowa mocy produkcyjnych pod rosnący popyt na stabilnym znanym rynku czy moĹźe załoĹźenie nowej spółki internetowej sprzedającej muzykę powaĹźną w Afganistanie? W tym pierwszym wypadku 12% stopa dyskontowa być moĹźe była by poprawna, ale w tym drugim zapewne właściwym byłby znacznie wyĹźszy koszt kapitału, co niewątpliwie po zdyskontowaniu oczekiwanej 30% dynamiki dochodów sprowadzi wartość (i cenę) do zaakceptowania przez inwestorów do bliską zera.

W metodyce VBM Consulting przykładamy dużą wagę do zróĹźnicowania kosztu kapitału własnego dla róĹźnych projektów z portfela inwestycyjnego spółki tak, aby dla kaĹźdego z nich odzwierciedlić inny, odpowiedni poziom ryzyka danego projektu. Dobrą metodą szacowania kosztu kapitału jest metoda sumowania ryzyk (sum up method), według której dodaje się do siebie premie za ryzyka związane z ryzykiem politycznym kraju, rynkowym (np. inflacja) , sektorowym, specyficznym spółki (np. uzaleĹźnienie od jednego klienta), projektu inwestycyjnego (np. faza rozwoju finansowanej innowacji).  W ten sposób kaĹźdy z większych projektów ma przypisany sobie właściwy poziom ryzyka, a więc i stopę dyskontową. UĹźywając jej do zdyskontowania planowanych strumieni gotówkowych oblicza się NPV projektu lub DCF przedsięwzięcia oraz np. jego IRR. Rankując projekty według IRR moĹźna wybrać obiektywnie, który z nich przyniesie największy wzrost wartości brutto dla akcjonariuszy (IRR x wartość inwestycji) a takĹźe po odjęciu capital charge (koszt kapitału * wartość inwestycji) ustali wartość ekonomiczną projektu EVA. Te z ujemną EVA powinny zostać odrzucone.

W praktyce wycen, gdy stosuje się standardowy DCF jest problem ze stosowaniem róĹźnego kosztu kapitału ( równieĹź WACC) dla róĹźnych lat prognoz. Wady tej nie ma bardzo spójna metoda Adjusted Present Value (APV), którą z przekonaniem polecamy czytelnikom tej strony.

Zygmunt Grajkowski

«

+ Error: The expand/collapse plugin requires that both parameters (id,title) are used.

(*):
(*):
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
:
 
 • 2018-30-03 - kamagra 100mg

  kamagra oral jelly kaufen forum
  <a href="http://kamagradxt.com/">buy kamagra online</a>
  kamagra shop erfahrungsberichte
  [url=http://kamagradxt.com/]kamagra oral jelly usa next day shipping[/url]
  kamagra oral jelly wirkungsdauer
  http://kamagradxt.com/
  kamagra gold 100mg rendeles

 • 2017-29-11 - RobertEnlam

  Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
  [url=https://www.cialissansordonnancefr24.com/combien-coute-le-cialis-en-pharmacie-en-france/]https://www.cialissansordonnancefr24.com/combien-coute-le-cialis-en-pharmacie-en-france/[/url]

 • 2017-27-11 - Isabelle88Griet

  Poszukujesz wartościowego źródła porad na temat kredytów parabankowych? W ostatnim czasie kredyt bez bik jest wśród Polaków niesamowicie popularny, jednakowoż niestety nie wszystkie oferty pożyczek są fair - przede wszystkim po to otworzyliśmy ową stronę internetową, aby nareszcie internauci mogli dowiedzieć się, który kredyt bez zaświadczeń jest godny uwagi pod wszystkimi względami. Regularnie umieszczamy własne rozważania na temat nowych ofert pożyczkowych, a więc wystarczy zaglądać do nas, aby orientować się jaki kredyt gotówkowy jest atrakcyjnie oprocentowany, najzupełniej pozbawiony ukrytych opłat, itp. [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]kredyt bez bik[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka bez zaswiadczen[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka gotowkowa[/url] Brak stałego zatrudnienia, nawet bardzo duże zadłużenie czy beznadziejna wypłata nie są kłopotem dla chcących pozyskać kredyt gotówkowy - no przynajmniej mówimy w tej chwili o naszych czytelnikach. Rzeczywistość jest taka, że przedstawiliśmy na owej stronie wartościowe rady, które sprawiają, iż trafienie na kredyt bez zaświadczeń, oczywiście całkiem korzystnie oprocentowany, to nic kłopotliwego. Jednakowoż wortal nie ma tylko i wyłącznie czysto informacyjnego charakteru - także można po prostu załatwić właśnie za jego pośrednictwem kredyt bez bik.
  Pewnie chciałbyś wreszcie pozyskać taki kredyt gotówkowy, który spowoduje, że kupisz sobie choćby pralkę czy opłacisz stomatologa, ale później nie będziesz miał nawet najmniejszych nieprzyjemności. No cóż, niby od czego jest zatem otworzony przez nas serwis? No co jak co, lecz autentycznie nikt kto rozważnie podejście do lektury zawartości na stronie nie będzie mieć wątpliwości odnośnie tego, który kredyt bez bik, a głównie o kredytach bez konieczności załatwiania zaświadczeń mowa, jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Naturalnie wszystkie z porad zostały tak napisane, że definitywnie każdy zrozumie o co chodzi. W końcu kredyt bez zaświadczeń może być przyjazny. Pod każdym względem.
  Przydatne kompendium porad dla takiego osobnika, który nie za bardzo wie, który kredyt bez bik na tę chwilę jest w ścisłej czołówce. Trudno generalnie wybrać parabank, lecz po dokładnej lekturze prowadzonego przez nas wortalu wreszcie absolutnie wszystko będzie jasne. Mamy nadzieję, że kredyt gotówkowy istotnie jest tym czymś na czym doskonale się znamy - opinie użytkowników są bardzo pozytywne. Chętnie odpowiemy na wszelakie pytania jeżeli w rachubę wchodzi kredyt bez zaświadczeń, często aktualizujemy witrynę, zatem wszyscy kredytobiorcy powinni być usatysfakcjonowani.

 • 2017-26-11 - Isabelle88Griet

  Szukasz wartościowego źródła porad na temat kredytów parabankowych? W ostatnim czasie kredyt bez bik jest w Polsce bardzo popularny, jednakże niestety nie wszystkie oferty są atrakcyjne - przede wszystkim właśnie po to otworzyliśmy ową stronę internetową, aby wreszcie internauci mogli przekonać się, który kredyt bez zaświadczeń jest godny uwagi pod każdym względem. Regularnie wrzucamy swoje poglądy na temat nowych ofert parabankowych, zatem wystarczy zaglądać akurat do nas, aby orientować się jaki kredyt gotówkowy jest korzystnie oprocentowany, całkowicie pozbawiony ukrytych opłat, etc. [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]kredyt bez bik[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka bez zaswiadczen[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka gotowkowa[/url] Brak stałej pracy, znaczące zadłużenie czy kiepskie zarobki nie są problemem dla pragnących uzyskać kredyt gotówkowy - a przynajmniej mówimy w tej chwili o czytelnikach naszej strony. Rzeczywistość jest taka, że przedstawiliśmy na wortalu wartościowe rady, które powodują, iż natrafienie na kredyt bez zaświadczeń, naturalnie całkiem korzystnie oprocentowany, to drobnostka. Jednakowoż serwis nie ma tylko czysto informacyjnego charakteru - także można najzwyczajniej w świecie załatwić właśnie za jego pośrednictwem kredyt bez bik.
  Zapewne chciałbyś wreszcie wziąć taki kredyt gotówkowy, który sprawi, że kupisz sobie choćby lodówkę czy opłacisz stomatologa, ale później nie będziesz mieć żadnych nieprzyjemności. No cóż, od czego jest zatem nasz wortal internetowy? No co jak co, lecz nikt kto sensownie podejście do lektury treści w serwisie nie będzie miał żadnych wątpliwości odnośnie tego jaki kredyt bez bik, a właśnie o kredytach bez zaświadczeń mowa, jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Naturalnie wszystkie z porad zostały napisane w taki sposób, że każdy zrozumie o co chodzi. W końcu kredyt bez zaświadczeń może być przystępny. Pod wszystkimi względami.
  Przydatne źródło porad dla tego osobnika, który nie za bardzo wie, który kredyt bez bik przynajmniej w tym momencie jest w czołówce. Trudno zazwyczaj wybrać kredytodawcę, lecz po dokładnej lekturze prowadzonego przez nas wortalu wreszcie definitywnie wszystko będzie już jasne. Żywimy wielką nadzieję, że kredyt gotówkowy w istocie jest tym czymś na czym doskonale się znamy - opinie użytkowników są bardzo pozytywne. Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie zapytania jeśli wchodzi w grę kredyt bez zaświadczeń, regularnie aktualizujemy witrynę, a więc raczej wszyscy pożyczkobiorcy powinni być zadowoleni.

 • 2017-07-10 - Caseykic

  Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.
  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.
  The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.
  When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.
  The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

 • 2017-01-10 - AngeloNam

  No matter how you do it, losing weight is an individual thing. Friends can help you but they can't lose the weight for you. You've got to take charge of your weight loss from the beginning if you want to get serious about losing weight. The following tips will help.

 • 2017-18-08 - Caseykic

  [url=https://www.viagrapascherfr.com/]Click here...[/url]

 • 2017-04-08 - Fesysymn

  [url=http://kosmetyki-profesjonalne.eu/kosmetyki-homeopatyczne/]http://kosmetyki-profesjonalne.eu/kosmetyki-homeopatyczne/[/url] - profesjonalne kosmetyki.

 • 2017-12-05 - Larryarild

  join the new social [url=http://onlinecasinos-x.com]online casino[/url] guide

 • 2017-01-05 - Timothywibia

  check this top [url=http://online-casino-no-deposit.org/]online casino no deposit[/url] offers

 • 2012-24-09 - illrwdp

  jld0mn , [url=http://qybnmqfjiary.com/]qybnmqfjiary[/url], [link=http://dipmwqfoiznd.com/]dipmwqfoiznd[/link], http://fqmqtwqwrsxa.com/

 • 2012-24-09 - ojwuadvm

  iUxCDR <a href="http://zriyxenshkwf.com/">zriyxenshkwf</a>

 • 2012-22-09 - duvfphavdek

  gRA8IV , [url=http://kdmwaxbjnubx.com/]kdmwaxbjnubx[/url], [link=http://zwwntqnhzfdb.com/]zwwntqnhzfdb[/link], http://ndlvfhznqtbg.com/

 • 2012-22-09 - qggoednwqgu

  xHUoHu <a href="http://uqoupbulusrz.com/">uqoupbulusrz</a>

 • 2012-22-09 - Bubby

  That's more than senbsile! That's a great post!