VBM Consulting
 
VBM Consulting » REFLEKSJE

Refleksje

Sztuka wyceny

19-10-2008

To juĹź ponad 20 lat jak moje myśli od poniedziałku do piątku (a nawet, jak widać w weekend) krążą wokół WYCENY i WARTOŚCI spółek. Pamiętam początki giełdy, gdy wszyscy wokół uczyli się sztuki szacowania cen akcji. Wówczas podstawowym odnośnikiem do wartości jawił się stosunek ceny do wartości księgowej P/BV, a w krótkim czasie wszyscy wokół stali się ekspertami od inwestycji kapitałowych.

W tamtym czasie moja spółka sprzedawała pierwszy w Polsce program do analizy technicznej – miałem więc teĹź wgląd w sugestie uĹźytkowników – czegóĹź oni nie potrafili wyczytać z tych formacji ramion i trójkątów! Wszystko tylko nie nadchodzący krach.

Potem była magia Internetu i nowej ekonomii, królował wskaĹşnik P/E nazywany przeze mnie Price/Expenditure. Bo odpowiadając w Enterprise Investors za inwestycje technologiczne miałem okazję przeanalizować co najmniej setkę prezentowanych mi biznes planów. Większość była maszynkami do spalania gotówki. Pamiętam jak na pewnej konferencji w Hotelu Marriott dotyczącej wycen spółek internetowych moja prezentacja zawierająca staroświeckie podejście DCF, zwłaszcza z bardzo wysokim kosztem kapitału, nieomal została wyśmiana. Przyznam się, Ĺźe wówczas powaĹźnie zwątpiłem w VBM – fundamentalną metodykę, do której byłem przekonany. 

Potem jednak okazało się, Ĺźe świat się zmienia, era informacji staje się faktem, ale ekonomia jest jednak jedna i biznes jest tyle wart, ile gotówki generuje. Od 2002 roku popełniłem z ramienia VBM Consulting ponad 50 wycen i opartych na nich transakcji i z kaĹźdym rokiem - aĹź do 2007 -  noĹźyce pomiędzy wyceną porównawczą a DCF i EVA rozjeĹźdĹźały się coraz bardziej. Oparta na ciągle rosnących mnoĹźnikach wycena metodą porównawczą (średnie oscylujące wokół P/E = 20 stały się normą) wymuszała na metodzie DCF ciągłe zmniejszanie współczynnika dyskontowego, czyli kosztu kapitału, aĹź premia za ryzyko dotarła niemal do zera. Drugi raz ogarnęło mnie zwątpienie: czy rynek ma rację czy wadliwa jest metoda VBM? MoĹźe świat inwestycyjny w dobie Internetu ma juĹź tak doskonałe informacje o spółkach, a one są tak stabilne o ich wzrost bezpiecznie płynie sobie na falach wzrostu gospodarczego? Equity Risk Premium więc asymptotycznie zbliĹźa się do zera?

Ten rok zapadnie chyba wszystkim inwestorom na długo w pamięci. Analiza techniczna wykazuje formacje wodospadu, a wyceny spółek nawet czasami mimo wzrostu ich zysków dramatycznie spadły. A więc jednak fundamentalne metody wyceny spółek (w tym VBM) są teorią w długim okresie zgodną z ekonomią, a metody porównawcze jedynie odzwierciedlają krótkoterminowy sentyment rynku (inwestorów) do inwestycji w akcje.
Ale o tym więcej następnym razem!

 Zygmunt Grajkowski

«

+ Error: The expand/collapse plugin requires that both parameters (id,title) are used.

(*):
(*):
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
:
 
 • 2017-04-08 - Fesysymn

  <a href=http://kosmetyki-profesjonalne.eu/kosmetyki-homeopatyczne/>Kosmetyki homeopatyczne</a> - profesjonalne kosmetyki.

 • 2012-26-09 - oooprfqzyu

  wZn8lO , [url=http://rudkeioazbqc.com/]rudkeioazbqc[/url], [link=http://apuwawfmnazd.com/]apuwawfmnazd[/link], http://zqxtfciumdeg.com/

 • 2012-25-09 - lwmzyfrpv

  8CUd0F <a href="http://ggewbnpqhfyk.com/">ggewbnpqhfyk</a>

 • 2012-23-09 - gjexdzuga

  XvRjYJ , [url=http://bmpexguwuisz.com/]bmpexguwuisz[/url], [link=http://kfljkjrfgcgz.com/]kfljkjrfgcgz[/link], http://yzscfexgouzr.com/

 • 2012-23-09 - cbaekkgiz

  b7XcoM <a href="http://ukxwoflerolw.com/">ukxwoflerolw</a>

 • 2012-22-09 - Rosa

  You're the graetset! JMHO

 • 2011-18-03 - ocnwlghh

  xcaB3L <a href="http://tkkzflknzzvm.com/">tkkzflknzzvm</a>, [url=http://fntptqszzpmc.com/]fntptqszzpmc[/url], [link=http://aosbvyridcdr.com/]aosbvyridcdr[/link], http://hgqluvhabeum.com/