VBM Consulting
 
VBM Consulting » REFLEKSJE

Refleksje

Świat ponownie zainteresował się Kosztem Kapitału Własnego

09-11-2008

Kiedyś w świecie inwestycji bez opamiętania wydawano gotówkę bez zbędnego oglądania się na szansę uzyskania odpowiedniej stopy zwrotu. No moĹźe nie do końca jest to prawdziwe zdanie, bo inwestując w akcje spodziewano się wzrostu ich ceny, a więc uzyskania konkretnego dochodu. RóĹźnica znaczeniowa jest delikatna: to nie spółka miała wygenerować większe strumienie pieniężne – ale cena akcji miała wzrosnąć.

»

O wyższości metod fundamentalnych nad porównawczymi

26-10-2008

Dzisiaj wady wycen opartych na średnich mnoĹźnikach grupy porównawczej są juĹź chyba wszystkim znane. Jeszcze kilka miesięcy temu analitycy w swoich raportach rekomendowali KUPUJ dla wielu spółek, które wydawały się WZGLĘDNIE tanie. No właśnie – „względnie”, co oznacza, Ĺźe jak wszystko spadło to i ten nasz ulubiony papier okazał się „względnie” drogi. I cóĹź – wyniki się poprawiły, a kolejna rekomendacja zaleca SPRZEDAJ.

»

Sztuka wyceny

19-10-2008

To juĹź ponad 20 lat jak moje myśli od poniedziałku do piątku (a nawet, jak widać w weekend) krążą wokół WYCENY i WARTOŚCI spółek. Pamiętam początki giełdy, gdy wszyscy wokół uczyli się sztuki szacowania cen akcji. Wówczas podstawowym odnośnikiem do wartości jawił się stosunek ceny do wartości księgowej P/BV, a w krótkim czasie wszyscy wokół stali się ekspertami od inwestycji kapitałowych.

»